pies

 

Co powinieneś wiedzieć o żywieniu Twojego psa? Przydatne wskazówki.

Znacie to proszące spojrzenie, które z szybkością światła topi każdy lód? Szeroko otwarte oczka wystające tuż za Waszym talerzem? Kto z Was choć raz nie podzielił się ze swoim czworonożnym przyjacielem posiłkiem niech pierwszy rzuci kością! 🙂

sprzątanie po psach

Temat żywienia psów jest tematem bardzo rozległym i tak na prawdę ile psów tyle gustów. Istnieją łakomczuszki które wszystko zjadają tak szybko, że nie zdążysz  nawet mrugnąć okiem, a miska świeci pustkami. Są też absolutne niejadki za którymi biegamy z karmą prosząc by Jaśnie Pies łaskawym okiem spojrzał na przygotowany posiłek i zechciał skosztować.


Wybór sposobu żywienia psa, powinien zatem być uwarunkowany nie tylko naszymi możliwościami finansowymi i czasowymi, ale również upodobaniami i potrzebami naszego psa. Podobnie jak w przypadku ludzi, każda dieta będzie odpowiednia dla kogoś innego. Jedni będą fantastycznie czuć się jedząc ogromne ilości mięsa, inni potrzebują do radości więcej warzyw. Wybierając sposób żywienia psa należy uwzględnić nie tylko upodobania jego kubków smakowych, ale również (co najważniejsze) zaspokojenie wszystkich potrzeb jego organizmu.

Dobrze odżywiony Jaśnie Pies będzie szczęśliwy i zdrowy, co możemy z łatwością zaobserwować poprzez :
•    piękną błyszczącą sierść,
•    prawidłowe wyniki badań krwi
•    brak brzydkiego zapachu z pyska
•    radość pyska i aktywność(chęć do pracy i zabaw)
•    na spacerach nie będzie szukał przekąsek w postaci cudzych kup… ( takie zachowanie często wynika z braku witamin z grupy B oraz białka )
•    na koniec co dla nas istotne : Dobrze odżywiony pies będzie robił zwartą
(łatwą do zebrania) niewielką kupę!

Prócz odpowiedniej diety nasz Jaśnie Pies powinien stosować się z nami do pewnych zasad żywieniowych, które nie tylko pozytywnie wpłyną na jego organizm, ale również na nasze relacje z psem.

W kwestii karmienia Jaśnie Psa, powinniśmy mieć na uwadze kilka ważnych punktów :
•    Nasz przyjaciel zawsze musi mieć dostęp do świeżej wody.
•    Posiłki powinien przyjmować regularnie o stałych porach, w zależności od wieku : dorosłe psy 2 razy dziennie mniejsze porcje, natomiast szczenięta 4-5 razy dziennie     niewielkie porcje.
•    Wielkości porcji należy pilnować i nie przekarmiać psa. Przekarmienie w najlepszym wypadku spowoduje ociężałość i brak chęci do jakiejkolwiek aktywności, a w najgorszym wypadku zaparcia czy skręt żołądka.
•    Karmienie najlepiej planować po spacerze i odpowiednio wcześniej przed aktywnością fizyczną psa. Dzięki temu, ze będzie pracował na pustym żołądku, będzie mu lżej, a ryzyko skrętu żołądka będzie znikome.
•    Nie zostawiajmy jedzenia w misce, gdy Jaśnie Pies pozostawi resztki i nie tknie ich przez 10-15 minut, jedzenie chowamy. ( raz , że nikt nie lubi jeść resztek, a dwa – wydawanie posiłku wzmacnia Twój autorytet u psa, gdy ma do niego stały dostęp to     Ty tracisz kartę przetargową )
•    Porcje jedzenia zawsze powinny być dawkowane zgodnie z zaleceniami producenta ( znajdziesz je na opakowaniu) Ważne aby karmienie było umiarkowane. Zarówno nadwaga jak i niedowaga mają poważne konsekwencje zdrowotne dla naszych przyjaciół
•    Nie częstujcie Jaśnie Psa resztkami z obiadu, wiemy, że te proszące oczęta znają najmocniejsze techniki manipulacji… ale nie dajmy się. Zawarte w naszym jedzeniu przyprawy mogą psu zwyczajnie zaszkodzić, a ta chwila radochy z jedzenia nie jest warta późniejszego cierpienia na niestrawność…

prządek po psach

Istnieje kilka podstawowych sposobów żywienia psa :
Karma kupna sucha/mokra :
Sposób najłatwiejszy w obsłudze, bo wystarczy zrobić zakupy lub zamówić karmę. Pamiętajmy jednak aby kupując gotową karmę dla Psa zwrócić szczególną uwagę na skład tej karmy. Nie powinniśmy sobie pozwalać na tanie karmy z dyskontów, które są zwyczajnym fastfoodem dla psa.

Producenci którzy nie mają nic do ukrycia podają szczegółowy skład swoich produktów.
Czytając skład pamiętajmy:

•    Na pierwszym miejscu znajdują się składniki, których zawartość w karmie jest największa.
•    Dobrej  jakości karmy posiadają od 6% do 7% zwartości popiołu czyli makro (np. Wapń, Fosfor, Magnez) i mikro (np. Żelazo, Jod, Cynk) elementów.
•    Dobra karma nie powinna zawierać: zboża, konserwantów, barwników, soi, ulepszaczy smakowo-zapachowych.
•    Ważna jest również zawartość włókna i popiołu surowego.
•    Podobnie jak kupując jedzenie dla siebie : sprawdzajmy datę przydatności.

Jedzenie gotowane:
W tym przypadku jest znacznie więcej zabawy, ponieważ sami musimy odpowiednio zbilansować dietę dla naszego psa, tak aby zawierała wszystkie elementy które są mu niezbędne do bycia szczęśliwym, zdrowym czworonogiem. Na gotowany posiłek dla psa składają się zwykle 3 elementy:
•    mięso (ryby, podroby, drób, wołowina itd),
•    wypełniacze( ryż, kasza, makaron, płatki owsiane itp),
•    owoce i warzywa ( poza warzywami strączkowymi).

Oczywiście nie ma przeciw wskazań aby czasami dla urozmaicenia podać posiłek np. bez mięsa.
Posiłki samodzielnie przygotowywane nie powinny być podawane gorące ani zimne, najlepsza do serwowania jest temperatura pokojowa.
Psy które są karmione gotowanym jedzeniem zwykle piją mniej wody niż te które jedzą suchą karmę, jest to naturalne i wynika z większej ilości wody zawartej w posiłkach.

Dieta BARF
Czyli biologicznie odpowiednia surowa dieta której podstawę (60-80%) stanowią surowe mięso i kości, będące najlepszym źródłem minerałów, głównie wapnia. Dostarczają także doskonałej jakości białek, tłuszczów, witamin.

Jeżeli decydujemy się na karmienie naszego psa dietą surową musimy pamiętać aby na samym początku nauczyć naszego przyjaciela obchodzenia się z posiłkiem. Należy dopilnować aby spożywanie posiłku przez Jaśnie Psa nie było zbyt łapczywe, najlepiej aby każdy kęs przed połknięciem przeżuł.
W diecie BARF nie można podawać kości gotowanych, szczególnie tych drobiowych, które ugotowane stanowić mogą bardzo niebezpieczny posiłek. W diecie tej prócz surowych mięs są podawane również ryby, podroby oraz owoce i warzywa ( w postaci tak popularnych teraz koktajli – zmiksowane). Dieta BARF powinna być urozmaicana jajami, olejami, nabiałem. Zbilansowany posiłek będzie skutkował doskonałą kondycją psa. Psy będące na diecie surowej charakteryzuje energia, piękne zęby i sierść.

Dieta ta będzie odpowiednia dla każdego psa. Dzięki dużej zawartości białka doskonale sprawdzi się u psów aktywnych, sportowych pracujących. Surowe posiłki mogą się nie sprawdzić u psów z wrażliwym układem pokarmowym, ora u tyxh które nie mogą spożywać dużej ilości białka.

WAŻNE: Zawsze podawaj mięso świeże i ze źródła które znasz. Dobrze aby zakład który produkuje mięso miał zezwolenie Inspektoratu Weterynarii na produkcje pożywienia dla zwierząt..

Na koniec pozostaje nam życzyć dobrych wyborów żywieniowych i SMACZNEGO!

psie rady

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *