przewodnik pies

 

Jest oczami osoby niewidomej, jej pomocnikiem, a nierzadko również najlepszym przyjacielem. Pies przewodnik jest wyjątkowym czworonogiem. Każdy z nich musi wykazać się szeregiem cech, które są niezbędne, by mógł pełnić tak odpowiedzialną rolę. Selekcja odbywa się zaraz po przyjściu zwierzaka na świat. Przez pierwsze sześć miesięcy swojego życia uczony jest funkcjonowania w mieście. Musi oswoić się z ulicznym gwarem, przyzwyczaić się do jazdy środkami komunikacji miejskiej. Współczesny pies przewodnik nie może przejawiać oznak agresji w stosunku do ludzi i innych zwierząt. Takie zachowanie od razu go dyskwalifikuje. Najliczniejszą grupę przewodników stanowią labradory.

pies przewodnik

Przez kolejne miesiące pies uczony jest typowych czynności pomocniczych. Już niedługo będzie dbał o bezpieczeństwo osoby niewidomej. Będzie pomagał jej jeździć tramwajem, przeprowadzi ją bezpiecznie na drugą stronę jezdni, zaalarmuje przed każdym zbliżającym się niebezpieczeństwem. W razie potrzeby sprowadzi pomoc. Pies przewodnik uczony jest również celowego nieposłuszeństwa. Gdy niewidoma osoba będzie chciała przejść przez ulice w momencie, gdy akurat nadjeżdża auto, pies odmówi wykonania polecenia. Przewodnik będzie naszym pomocnikiem przez około 8 lat. Ciągła praca i nauka wpływa na ich zdrowie, dlatego dłuższy okres jest niewskazany.
Psy przewodniki to niezwykłe zwierzęta. Dzięki nim niewidomi mogą znów korzystać z życia. Mogą sprawnie poruszać się w mieście, chodzić na spacery, robić zakupy. Zyskują również wiernych, oddanych przyjaciół.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *