pies w kulturze doktor kostka pies w okularach laptop

Pies w kulturze

Czym byłby język Polski bez psów – tego nie wiem, można jednak założyć, iż byłby zdecydowanie mniej barwny i wyrazisty. Można się o tym przekonać, próbując zliczyć i wytłumaczyć wszystkie psie przysłowia i mądrości ludowe. Na pewno nie uda mi się tego dokonać w jednym wpisie, ale z radością spróbuję wymienić i opisać, choć te które w pierwszej kolejności przyszły mi na myśl.

Czepił się jak rzep psiego ogona – Człowiek o naturze przylepy odnajdujący radość w staniu się cieniem drugiej osoby, jej drugim głosem i nieodłącznym kompanem. Często bywa tak, iż mimo licznych prób podejmowanych przez osobę, do której ten człowiek przyległ, nie udaje się tej więzi zerwać.

Nie dla psa kiełbasa – Jest pewien przedmiot, nagroda bądź osoba, która jest nieosiągalna, mimo stwarzania pozorów przystępności. Nie jestem przekonany co do trafności porównania, wszakże powszechnie znany jest zmysł dotyku wzrokowego psów. Czym się on objawia? Najczęściej występuje w momencie, kiedy smacznie zajadamy się jakimś smakołykiem, pojawia się czworonożny pupil i tak intensywnie wpatruje się w spożywane przez nas jedzenie, iż zaczynamy fizycznie czuć jego wzrok na własnym ciele. Nie ma możliwości, by z psem się nie podzielić.

Nawet psa by z domu nie wygonił / pogoda pod psem – Używamy tych mądrości w celu opisania zjawisk atmosferycznych, podczas trwania których, najlepiej czujemy się w zaciszu domowych pieleszy.

Zakopany pies

Tu jest pies pogrzebany – Jeżeli gdzieś znajduje się wyjaśnienie jakiejś zawiłej historii bądź sprawy to właśnie w tym wątku; w tym miejscu. Zwłoki psa występują w tej mądrości jako swoistego rodzaju objawienie, którego doznanie umożliwia zrozumienie tajemnic wszechświata.

Wieszać na kimś psy  – Jeżeli powiesimy na kimś psy, to równie dobrze możemy zostać posądzeni o jego znieważenie bądź jawne obrażenie. Pozostaje tylko pytanie czy na pewno jawne, gdyż bywa, iż psy wieszane są na kimś zdalnie, za jego plecami i bez jego wiedzy. Może to skutek uboczny nowoczesnych technologii?

Niebezpieczny pies

Daj psu palec, a rękę odgryzie – Podarowanie komuś pewnej istotnej dla nas informacji może okazać się zgubne, gdyż dana osoba, może zażądać znacznie więcej, niż nam się pierwotnie wydawało. Mądrość ludowa w tym wypadku opiera się na przekonaniu, iż psy są nieskończenie łakome, podczas gdy jest to oczywisty błąd. Taka przypadłość dotyczy wyłącznie kotów.

Ni pies, ni wydra – To przysłowie pojawia się w głowach ludzi w sytuacji zadumy i zaskoczenia, kiedy nie jesteśmy w stanie stwierdzić na co właśnie patrzymy. Zjawisko to, dotyka najczęściej osoby odwiedzające muzea ze sztuką nowoczesną.

Pies na łańcuchu

Pies by się urwał z łańcucha – Mądrość ta opisuję osobę, która jest na tyle aspołeczna, iż niemalże nikt nie jest w stanie wytrzymać długo w jej towarzystwie, stąd nawet psy, generalnie uchodzące za najlepszych ludzkich przyjaciół, zerwały by wiążące je okowy i ruszyły do ucieczki.

Dziękuję za uwagę – Profesor Kostka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *