Pies a koronawirus

 

Powszechnym pytaniem wśród właścicieli czworonogów w ostatnich miesiącach było to, jakie zagrożenie Covid-19 stwarza dla naszych pupili. Zdania były podzielone, dlatego wciąż szukano coraz to nowszych i pewniejszych badań poruszających te kwestie. 

Zgodnie z zapewnieniami GIS i WHO, aktualne dane nie wskazują na to, żeby nasi pupile roznosili koronawirusa. Właściciele i przyjaciele zwierząt powinni pamiętać jednak o paru istotnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa i higieny.

Wirusy stwarzające zagrożenie dla psów i kotów nie przenoszą się na ludzi – to informacje zgodne z ogólnodostępną wiedzą medyczną. Podobnie ma się to w drugą stronę, dlatego zgodnie z aktualnymi doniesieniami zwierzęta domowe nie roznoszą koronawirusa. Aby zachować szczególną ostrożność w niezwykłych okolicznościach codziennych, które nas zastały, wskazane jest przestrzeganie dobrych nawyków higienicznych. Właściciele zwierząt powinni pamiętać o następujących czynnościach: Po pierwsze myjmy ręce szczególnie przed i po kontakcie ze zwierzęciem. Po drugie dokładnie sprzątajmy po zwierzętach, a także dezynfekujmy miejsca, w których śpią czy jedzą oraz po trzecie – jak najbardziej ograniczajmy nawyk dotykania oczu, ust i nosa, szczególnie po kontakcie ze zwierzętami.

 

A co ze spacerami?


Regulacje wprowadzane przez władze państw w mniej lub bardziej rygorystyczny sposób głosiły kolejne obostrzenia związane z epidemią. Ograniczenie wychodzenia z domu znalazło się wśród ważniejszych wskazań służb sanitarnych. Jak w takiej sytuacji bezpiecznie wyprowadzić psa na spacer?

Najważniejsze, aby podczas spaceru z psem unikać kontaktu z innymi przechodniami, a jeżeli już kogoś spotkamy, powinniśmy zachować od tej osoby bezpieczną odległość. Warto też wybierać na spacer mniej uczęszczane miejsca, a także wybrać na to taką porę dnia, gdy na zewnątrz spotkamy mniej osób.

Dodatkowo, w tym specyficznym czasie pandemii, pamiętajmy także o myciu psich łap po spacerze, zwłaszcza jeśli zwierzę ma w zwyczaju przesiadywanie na meblach czy wchodzenie do łóżka. Wszelkie środki ostrożności związane ze zwierzętami oraz naszymi codziennymi nawykami warto potraktować poważnie, póki nie pojawi się więcej badań na temat SARS-CoV-2 i jego rozprzestrzeniania.

Nie zapomnijcie, że w celu uniknięcia dodatkowych zagrożeń wynikających z kontaktu z infrastrukturą publiczną, warto mieć pod ręką własny “sprzęt” do sprzątania po pupilu. Jednorazowy, bezpieczny, ekologiczny – woreczki FIBI lub papierowe torebki Animals, z pewnością podołają wyzwaniu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *