Pies sędzia sąd

Pies prawie człowiek

No pewnie żadna niespodzianka dla ludzi, którzy na co dzień obcują z naszymi kudłatymi przyjaciółmi, ale badania wskazują, iż psiaki często wykazują typowo ludzkie zachowania. Nie obce jest im odczytywanie naszych emocji na podstawie wyrazów twarzy. Psy potrafią również okazywać zazdrość – szczególnie gdy zamiast nich głaskany jest kot, albo co najgorsze smakołyki zostały nierówno rozdzielone. Psowate wykazują się również empatią – przyjmując pod opiekę zranione zwierzęta i ludzi, czy po prostu oferując ciepło swojego ciała, w chłodne dni. Okazuje się również, iż pieski rozumieją i oglądają naszą telewizję, a także potrafią korzystać z naszych środków transportu takich jak np. Moskiewskie Metro, gdzie duże grupy psów codziennie dojeżdżają (samodzielnie) do Centrum, aby tam szukać pożywienia, a na noc wracają na obrzeża, gdzie łatwiej znaleźć im schronienie.

Psy uzyskały te i inne cechy podczas swojej zmiany ewolucyjnej, przechodząc pokoleniowo od wilków do dzisiejszych udomowionych zwierzaków. Proces ten miał miejsce już około 11 do 16 tysięcy lat temu.

Przebywanie w towarzystwie ludzi umożliwiło psom „podłapanie” czy odzwierciedlanie wielu zachowań i cech, które są typowo nasze – ludzkie.

Człowiek pies

Pies przyjmujący stronę w konflikcie

Ciekawe badanie zostało przedstawiona w magazynie Animal Behaviour. W tym badaniu przetestowano 54 psy, których zadaniem było obserwowanie jak ich właściciel próbuje z trudem wydobyć rolkę taśmy z pojemnika. Psy podzielono na trzy grupy: z pomocą, bez pomocy i kontrolną.

W grupie „Z pomocą”, właściciel poprosił o pomoc inną osobą, która trzymała pojemnik. W grupie „bez pomocy”, właściciel poprosił o pomoc inną osobę, ale ta tylko odwróciła się plecami, i tej pomocy nie udzieliła. W grupie kontrolnej dodatkowa osoba po prostu odwróciła się plecami i nie pomogła, ale też nie była proszona o pomoc przez właściciela. We wszystkich trzech grupach w pomieszczeniu znajdowała się trzecia „neutralna” osoba, która siedziała i obserwowała zajście.

Po pierwszej rundzie eksperymentu, osoba neutralna i „pomagacz” lub „nie pomagacz”, zaoferowali smakołyki psom.

W grupie „Bez pomocy”, psy częściej wybierały smakołyk od osoby neutralnej, odwracając się od osoby, która nie udzieliła pomocy właścicielom. Jednakże w grupie „Z pomocą”, psy nie ukazywały żadnego faworyzmu.

Czy psy przyjmują tak zwane strony w konflikcie, ignorując osoby nie miłe dla swoich właścicieli?

Pies sędzia sąd

Tylko przyszłe badania będą w stanie na to odpowiedzieć!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *