Pies kleszcz wiosna lato

Nadeszła piękna wiosna. Czas długich spacerów z naszymi psimi przyjaciółmi. Spacerujemy po skwerach, miejskich parkach i lasach. Niestety wszędzie czai się zagrożenie. Czyhają  kleszcze.

Kleszcze nie wzbudzają naszej sympatii. Kojarzą się właścicielom psów z babeszjozą. Pierwotniaki z rodzaju Babesia canis i Babesia gibsoni przenoszone przez kleszcze trafiają do krwi naszego zwierzęcia, gdzie namnażają się w czerwonych krwinkach. Choroba przebiega podstępnie. Początkowo objawy przypominają zwykłe przeziębienie. Nasz pies jest smutny. Ma gorączkę, spada mu apetyt i zmniejsza się pragnienie. W miarę rozszerzającej się inwazji wzrasta u psa niedokrwistość.

Gdzie spotkamy kleszcze?

Kleszcze można napotkać wszędzie. Kleszcze lubią skraj lasu z łąką i ścieżki w parku, teren nad jeziorem, kępy krzewów, trawniki. Lubią raczej niskie rośliny. Wspinają się do 150 cm w górę i czasami spadają na swoją ofiarę, ale najczęściej przyczepiają się do psa podczas otarcia o roślinę, na której bytowały.

Kiedy spotkamy kleszcze?

Nasz klimat się ocieplił, a zimy stały się łagodne. Wpłynęło to na wydłużenie sezonu kleszczowego. Zaczyna się w marcu i trwa do listopada. Kiedy temperatura spadnie poniżej 5 stopni Celsjusza pasożyty zapadną w sen.

Kleszcz w psiej sierści

Czym grozi ugryzienie przez kleszcza?

Samo ugryzienie nie jest groźne. Ważne jest, aby w sposób właściwy kleszcza usunąć.  Wykręcamy go, ciągnąc równomiernie ku górze. Nie wyrywamy, bo wówczas w ciele psa może zostać głowa kleszcza. Kleszcza nie smarujemy tłuszczem ani alkoholem, ponieważ kleszcz może „zwymiotować” i zarazić naszego psa. Miejsce ugryzienia należy zdezynfekować. Jeśli nie udało się nam kleszcza wyciągnąć w całości, bo uległ uszkodzeniu lub rozerwaniu, należy go pozostawić. Możemy sami usunąć kleszcza spod skóry zdezynfekowaną igłą. Jednak najlepiej udać się do weterynarza, który zrobi to profesjonalnie.

 

Jak chronić swojego pupila przed kleszczami?

Niestety nie jest to łatwe. Kleszcze występują z coraz większym natężeniem i w coraz liczniejszych populacjach w całej Polsce. Najistotniejsza jest profilaktyka. Zaopatrzmy naszego pupila w preparaty, które go zabezpieczą przed inwazją kleszczy. Zminimalizują ryzyko nieproszonego spotkania z kleszczem i zachorowania na chorobę odkleszczową. Możemy zastosować tabletki, kropelki, obroże itp. Jeżeli nie jesteśmy pewni co wybrać, skonsultujmy to z weterynarzem.

Usuwanie kleszcza piesPies kleszcz wiosna lato

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *