Pies szczeniak robiący kupę

 

Każdy, kto ma psa, z całą pewnością zaobserwował, że te przesympatyczne czworonogi zanim położą się w jakimś miejscu, lub też zanim się załatwią, kręcą się w kółko. Jaki jest tego powód?

Naukowcy szukali odpowiedzi na pytanie: dlaczego psy kręcą się w kółko – kiedy się kładą, kiedy chcą się załatwić czy też kiedy są podekscytowane? Powstało wiele różnych teorii, które wyjaśniają to zjawisko.

Najpopularniejsze mówią o tym, że psy, kręcąc się dookoła przed pójściem spać, ugniatają teren pod sobą, co w warunkach naturalnych ma na celu przygnieść źdźbła trawy, wyrównać śnieg lub odstraszyć insekty czy gryzonie. To ma również na celu pokazanie innym osobnikom, że dany fragment terytorium jest już „zajęty“.

To wyjaśnienie ma również sens w przypadku załatwiania się przez psy. W końcu lepiej się oddawać tym przyjemnościom bez źdźbeł trawy wbijających się w… wiadomo co.

Pies szczeniak robiący kupę

Dwa lata badań i…

Naukowcom to jednak nie wystarczyło. Wymyślili nową teorię, w której główną rolę odgrywa magnetorecepcja. Dzięki tej zdolności niektóre żywe organizmy (jak na przykład ptaki) wykrywają linie ziemskiego pola magnetycznego, czyli po prostu idealnie orientują się w przestrzeni.

Wychodzi na to, że psy wykorzystują linie magnetyczne, żeby robić kupę w konkretnym kierunku. Badacze obserwowali 70 psów przez dwa lata. Wnioski? Wszystkie badane psiaki preferowały załatwianie się w osi północ-południe

Jak pieski by nie preferowały właściciel powinien po swoim pupilku posprzątać, dlatego warto zajrzeć do naszego sklepu z torebkami i woreczkami na psie odchody.

Jedna odpowiedź do “Dlaczego psy kręcą się w kółko przed zrobieniem kupy?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *